Jezioro Solińskie to niewątpliwie największa atrakcja turystyczna w Bieszczadach. Sztuczne jezioro utworzone przy hydro zaporze ma ok. 20 km kwadratowych powierzchni oraz bardzo rozwiniętą linię brzegową. Liczne zatoki i zakola sprawiają, że żegluga po jeziorze nigdy nie jest monotonna.

Jezioro solińskie

Raj dla miłośników żeglugi i plażowania

Infrastruktura turystyczna nad Jeziorem Solińskim jest bardzo dobrze rozwinięta. Do dyspozycji turystów są żaglówki, motorówki elektryczne o małej mocy, rowery wodne, które można wypożyczyć w licznych przystaniach.

Kto nie czuje się na siłach, by samodzielnie żeglować, może udać się statkiem w rejs po Solinie. Zalew Soliński jest strefą ciszy, dlatego żeglowanie to prawdziwa przyjemność pozwalająca rozkoszować się bliskością przyrody oraz podziwiać nadbrzeżne lasy i połoniny bieszczadzkie. Miłośnicy nurkowania mogą zachwycać się podwodnym światem Soliny, bogatym w niezwykłe okazy flory i fauny. Zapora Solina skrywa wiele nieodkrytych tajemnic.

Zapora Solina

Dla miłośników plażowania przygotowano cztery piaszczyste plaże, które umożliwiają beztroskie leniuchowanie. W czasie kąpieli należy jednak bardzo uważać, bo dno jeziora może się gwałtownie obniżyć.

Nie zapomniano także o amatorach bardziej aktywnego wypoczynku. Na nich czekają szlaki turystyczne wokół zalewu oraz liczne ścieżki rowerowe. Nad Jeziorem Solińskim nie sposób się nudzić. Kiedy pogoda nie sprzyja opalaniu, można zwiedzać zaporę i elektrownię wodną lub wybrać się kolejką gondolową ze stacji dolnej przed zaporą do stacji górnej na Górze Jawor, gdzie znajduje się wieża widokowa. To z niej można podziwiać nie tylko piękne Jezioro Solińskie, ale także szeroką panoramę Bieszczad.

Proudly powered by Themelexus.com